S přicházejícím létem a obdobím dovolených přibývá i dopravních nehod v zahraničí. Při cestě autem do Chorvatska, Itálie a dalších států se můžete stát obětí dopravní nehody. Jak postupovat v případě, že se stanete účastníkem dopravní nehody?
V Evropě je vybudován systém zelených karet. Zelená karta prokazuje, že řidič příslušného vozidla má v pořádku pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení). Zelená karta obsahuje na první straně zelené karty rozeznávací značky států, přičemž podmínkou platnosti zelené karty v té které zemi pak je, aby její rozeznávací značka nebyla v této rubrice přeškrtnuta.
Tzv. „zelenokaretní systém“ zajišťuje, že pokud se stanete v zahraničí obětí dopravní nehody, je povinna vás odškodnit pojišťovna zahraničního provozovatele vozidla, který způsobil dopravní nehodu. Povinnost uzavřít povinné ručení platí pro provozovatele vozidel států Evropského hospodářského prostoru a dále států, které jsou uvedeny v prováděcí vyhlášce Ministerstva financí. Ve všech těchto státech máte nárok na odškodnění dopravní nehody za obdobných podmínek jako v České republice.
Pokud Vás v zahraničí někdo naboural, poznamenejte si značku, typ a RZ všech zúčastněných vozidel, jejich VIN kód, jména, příjmení, data narození, bydliště řidičů a vlastníků vozidel, údaje o pojištění. Nezapomeňte si zapsat i jména, data narození a bydliště případných svědků nehody. Pořiďte si fotografie z dopravní nehody, ze kterých bude patrné postavení havarovaných vozů, jejich poškození a čitelné registrační značky vozidel.
Otázka, zda přivolat k dopravní nehodě policii či ne se řídí předpisy země, ve které došlo k dopravní nehodě. Pokud je k dopravní nehodě přivolána policie, policejní protokol o dopravní nehodě podepište pouze v případě, že souhlasíte s celým jeho zněním, a že jste mu zcela porozuměli. V případě, že s obsahem nesouhlasíte, doplňte ručně do protokolu své výhrady, tyto výhrady do policejního protokolu vepište v českém jazyce, pokud neovládáte cizí jazyk. Protokol o dopravní nehodě si pečlivě uschovejte. Jestliže vás policie odveze na výslech, pamatujte, že máte nárok na pomoc tlumočníka. Nikdy nepodepisujte žádnou listinu, pokud jí nerozumíte.
V případě, že k nehodě policie přivolána nebude, sepište s ostatními účastníky dopravní nehody tzv. Euro protokol, jedná se o formulář „Záznam o dopravní nehodě“, který byste měli mít v zahraničí vždy po ruce. „Záznam o dopravní nehodě“ podepište teprve poté, co ho pečlivě vyplníte a důkladně si ho pročtete. Po oddělení jednotlivých kopií formuláře již nemůžete vpisovat další údaje. Pokud s sebou nemáte formulář „Záznam o dopravní nehodě“, doporučujeme celou událost nakreslit, zaměřte se zejména na průběh dopravní nehody, konečné postavení vozidel, číslo (označení) silnice, dopravní značení, datum a čas nehody. Nákres nechejte všechny účastníky dopravní nehody podepsat.
Advokátní kancelář JUDr. Martiny Čejkové zastupuje poškozené a pozůstalé po obětech dopravních nehod v Chorvatsku, Belgii, Bulharsku, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Itálii, Irsku, Islandu, Kypru, Lichtenštejnsku, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Maďarsku, Maltě, Německu, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rumunsku, Řecku, Slovenské republice, Slovinsku, Spojeném království Velké Británie a Severního Irska, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku. Dále zastupujeme poškozené při dopravních nehodách i v Albánii, Andoře, Bosně a Hercegovině, bývalé svazové republice Makedonie, Černé Hoře, Monaku, San Marinu, Srbské republice, Turecku, Ukrajině a Vatikánu.