Menu

Dopravní nehody

Dopravní nehody, a zejména ty s následky na zdraví a životech bolestně zasahují nejen přímé účastníky dopravní nehody, ale i jejich rodiny. Negativně ovlivňují psychiku zasažených a vztahy v rodině, navíc kladou nové nároky a úkoly na řešení celé situace.

Dopravní nehody zasahují hned do několika právních odvětví, prostupují trestním právem, občanským právem, správním právem a právem sociálního zabezpečení. Z těchto právních oblastí pak vyplývají konkrétní práva a povinnosti pro poškozené, jejich rodiny (pozůstalé) a viníky dopravních nehod. Je nutné si uvědomit, že práva, ale i povinnosti mají všichni, ať už jsou v roli poškozeného, pozůstalého, viníka nebo dalších osob, které jsou účastníky dopravní nehody. Zkušenost ukazuje, že právní podpora všech zúčastněných je důležitá, neboť právě poškození a pozůstalí po obětech dopravních nehod mívají často v praxi s uplatňování svých práv problémy.

Dopravní nehody – náhrady újmy na zdraví a majetkové škody

Poškozeným a jejich rodinám pomáháme s uplatněním nároků na náhradu újmy a škody tak, aby jim bylo vyplaceno peněžní odškodné ve výši, na kterou mají nárok. Dále zastupujeme poškozené v trestním řízení proti viníkovi nehody tak, aby byl spravedlivě potrestán.

Je třeba zdůraznit, že odškodnění obětem dopravních nehod je hrazeno z povinného ručení viníka nehody, tedy za viníka vyplácí jednotlivé nároky pojišťovna, u které je viník nehody pojištěn. V případě, že viník nehody nemá v rozporu se zákonem uzavřené povinné ručení, hradí za něj Česká kancelář pojistitelů z tzv. Garančního fondu. Odškodné je Vám tudíž vyplaceno i v případě, že viník nehody nemá žádné prostředky, a není se tak nutno obávat, že o své nároky přijdete.

V praxi se stává, že pojišťovny snižují výplaty odškodnění na nejnižší přijatelnou míru, nebo sporují, kdo je vlastně viníkem nehody. Pojišťovny mají svá právní oddělení, popř. spolupracují s advokátními kancelářemi, a jsou tedy vybaveny dostatečně odborným aparátem k prosazování svých zájmů. Právní pomoc obětem dopravních nehod je tak nezbytná hned od počátku celého odškodňovacího procesu.

Pokud jste se stali účastníky dopravní nehody, doporučujeme Vám:

  • pečlivě si uložit veškerou dokumentaci související s nehodou a zdravotní dokumentaci
  • pokud je to možné, pořiďte na místě vlastní fotodokumentaci nehody a vezměte si kontaktní údaje na svědky nehody
  • předkládejte pouze kopie listin, originály si pečlivě uschovejte
  • vyhledejte pomoc advokáta

Budeme rádi, když Vám uvedené informace dodají odvahu hájit svá práva a obrátit se s důvěrou na naši advokátní kancelář. Vše Vám podrobně vysvětlíme a ochotně zodpovíme Vaše dotazy.

Dopravní nehody v zahraničí

Nabízíme právní pomoc při odškodňování dopravních nehod s následky na zdraví v zahraničí. Zastupujeme i příbuzné obětí na životech při odškodňování zahraničních dopravních nehod. 

V zemích Evropského hospodářského prostoru (EHP) a v zemích států, které jsou uvedeny na seznamu prováděcí vyhlášky Ministerstva financí, platí systém zelených karet. Zelená karta představuje nejen doklad o existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, avšak především zaručuje poškozeným z dopravních nehod, že jim bude škoda uhrazena pojistitelem provozovatele vozidla, kterým byla nehoda v zahraničí způsobena. V případě dopravní nehody v Chorvatsku, na Slovensku nebo v dalších státech tzv. „zelenokaretního systému“ se nemusíte obávat, že přijdete o odškodnění z dopravní nehody.

I v zahraničí máte právo na náhradu škody obdobně jako v případě dopravní nehody v České republice.

Zastoupíme vás při komunikaci se zahraniční pojišťovnou a pomůžeme vám uplatit jednotlivé nároky na náhradu škody v zahraničí. S dopravními nehodami v zahraničí si umíme poradit.

Další podrobnosti k zahraničním dopravním nehodám najdete ve článku „Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?“

AK Čejková

Poznejte náš tým

Absolvovali jsme stovky soudních jednání zejména v oblasti občanského, rodinného a trestního práva. Pomohli jsme více než 1000 klientům.
Top